Microsoft podwoił liczbę klientów produkcyjnych w Dynamics 365 Finance & Operations!

Według informacji z konferencji Ignite2019, w ciągu ostatniego roku Microsoft podwoił liczbę działających instalacji Dynamics Finance and Operations do ponad 1100 z liczbą aktywnych użytkowników 350 tys. Dalsze 1000 klientów jest w tej chwili w trakcie wdrożenia.

Najnowsze publiczne dane wskazują, że usługa stale rośnie w ciągu ostatniego roku. Urzędnicy Microsoft podają, że podwoili liczbę klientów produkcyjnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a liczba aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU) wzrosła ponad trzykrotnie w tym samym okresie.

Wierzymy, że tendencja wzrostowa utrzyma się jak najdłużej!

Źródło: https://msdynamicsworld.com/story/ignite-2019-microsoft-has-doubled-production-customers-dynamics-365-finance-operations-last

Microsoft Dynamics numerem 1 pod względem ceny i szybkości wdrożenia!

Miło nam poinformować, że system ERP Microsoft Dynamics został uznany jako najlepszy pod względem ceny oraz czasu wdrożenia.

Panorama Consulting Group opracowała coroczne analizy w celu porównania „tytanów” z branży oprogramowania dla przedsiębiorstw: SAP, Oracle, Microsoft i Infor.

Raport analizuje zebrane odpowiedzi z ankiety porównawczej ERP między listopadem 2018 i wrześniem 2019. Zestaw danych obejmuje 134 respondentów, którzy wybrali lub wdrożyli rozwiązania ERP SAP, Oracle, Microsoft lub Infor. Analiza jest oparta na różnorodnych rozwiązaniach i aspektach oferowanych przez wymienionych czterech dostawców.

Warto podkreślić, że Panorama Consulting Group nie jest w żaden sposób powiązana z SAP, Oracle, Microsoft, Infor lub innym dostawcą oprogramowania lub sprzedawcą.

Biała lista podatników VAT dla Dynamics AX

Od 1 września 2019r. obowiązują przepisy związane ze zmianami w ustawie o podatku od towarów dotyczące tzw. Białej listy podatników VAT. W związku z tym, miło nam poinformować, że jako firma Integris, mamy przygotowane rozwiązanie “Biała Lista Podatników dla Microsoft Dynamics AX”.

Biała lista zawiera wiele rozproszonych wcześniej danych o podatnikach, w tym również numery rachunków bankowych przedsiębiorców, na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat (są to konta wpisane w zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP lub CEIDG). Na Białej liście podatników będą mogły być umieszczane wyłącznie rachunki rozliczeniowe. Ma to na celu wyeliminowanie procederu płatności na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące białej listy podatników w Dynamics AX – skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów. Zapraszamy do współpracy.

Proponujemy także zapoznać się z pozostałymi rozwiązaniami dodatkowymi naszej firmy.

Kolejny klient rozpoczął pracę z Dynamics 365 for Finance and Operations “w chmurze”

Z początkiem czerwca nasz kolejny klient rozpoczął użytkowanie produkcyjne systemu Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations w formule SaaS (“w chmurze”). Jest to nowoczesna polska firma produkcyjna z branży produkcji meblarskiej posiadająca spółkę handlową w Niemczech. Głównym celem wdrożenia była maksymalna automatyzacja procesów, w szczególności w obszarze planowania i harmonogramowania produkcji oraz procesów międzyfirmowych. Wdrożenie trwało niecałe 5 miesięcy i było w całości realizowane przez Integris Systemy IT Sp. z o.o.

Partner Integris światowym liderem usług Microsoft Dynamics 365

Miło nam poinformować, że partner firmy Integris, z aliansu DynamicsPact, firma Avanade została nazwana liderem globalnego rynku usług związanych z Microsoft Dynamics 365. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą Forrester. Poniżej prezentacja wyników badań – zgodnie z metodyką firmy Forrester im firma jest prezentowana bliżej prawego górnego rogu tym lepiej.

Kolejny sukces Integris! Oprogramowanie KIOSK „Produktem Roku 2018”!

9 kwietnia 2019r. w Warszawie, w Hotelu Sound Garden Airport odbyła się kolejna edycja konferencji oraz wystawy Przemysł 4.0. Uczestniczyli w niej specjaliści z szeroko pojętej branży przemysłowej i technologicznej. Po zakończeniu konferencji odbyła się również ceremonia wręczenia nagród „Produkt Roku 2018” w konkursach organizowanych przez redakcje magazynów „Control Engineering Polska” i „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu”.

Konferencja Przemysł 4.0 to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęcone najnowszym technologiom. W trakcie tegorocznej edycji poruszone zostały tematy jakie jak:

  • Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT),
  • Big Data,
  • Bezpieczeństwo sieci,
  • Cloud Computing,
  • Artificial Intelligence (AI) / Augmented Realtiy (AR) / Virutal Reality (VR) dla przemysłu,
  • Edge Computing, itd.

Wydarzenie to było świetną okazją do spotkania uznanych ekspertów w dziedzinie badań, rozwoju i nauki, jak również doświadczonych inżynierów. W trakcie wykładów prelegenci przedstawiali swoje najnowsze rozwiązania i wyniki badań oraz ich wpływ na użytkowników i kadrę kierowniczą. W konferencji wzięło udział ponad 200 uczestników i przedstawiono 18 prezentacji dotyczących Przemysłu 4.0. Podczas wydarzenia można było również przyjrzeć się wystawie, w której uczestniczyli uznani dostawcy technologii i produktów związanych z nowoczesną produkcją. Pełną relację znajdziecie Państwo na stronie: http://przemysl40.eu/

Po zakończeniu konferencji odbyła się także ceremonia wręczenia nagród „Produkt Roku 2018” w konkursach organizowanych przez redakcje magazynów „Control Engineering Polska” i „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć, które ze zgłoszonych produktów zyskały uznanie Jury i czytelników obu magazynów.

W konkursie organizowanym przez magazyn „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu” wzięło udział ponad 250 rozwiązań zgłoszonych przez ponad 150 firm. Tytuł Produktu Roku 2018 został przyznany w 17 kategoriach. Były to rozwiązania krajowe i zagraniczne, które zostały wprowadzone na rynek polski w 2018 r., mające zastosowanie w zakładach przemysłowych. Zostały one ocenione według następujących kryteriów:

  • innowacyjności,
  • przydatności w praktyce,
  • łatwości użycia,
  • potencjalnych zysków ekonomicznych i pozaekonomicznych związanych z zastosowaniem produktu.

Do udziału w konkursie zgłosiliśmy również nasz produkt – autorski moduł „Kiosk”, pozwalający uprościć proces obsługi załadunków w firmie. Rozwiązanie to składa się z oprogramowania dedykowanego na panele dotykowe, które pozwalają na wprowadzenie danych identyfikujących kierowcę oraz funkcjonalności w Microsoft Dynamics AX 2012 R3 pozwalającej na automatyzację procesów.

Niezmiernie miło nam poinformować, że „Kiosk” został „Produktem Roku 2018” w kategorii: Oprogramowanie dla działu utrzymania ruchu i produkcji. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i cieszymy się, że nasz produkt został doceniony przez Jury oraz przez czytelników. Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane głosy.

#ProduktRokuUR

Odbierający dyplom: Pan Arkadiusz Zimniak – Prezes/Członek Zarządu, Integris Systemy IT Sp. z o.o.
Laureaci konkursu “Produkt Roku 2018” organizowanego przez magazyn „Inżynieria & Utrzymanie Ruchu”
Konferencja Przemysł 4.0 w Hotelu Sound Garden, Warszawa 2019

 

Członek Zarządu Integris Systemy IT we władzach DynamicsPact!

W dniach 27-29 marca 2019r., w Amsterdamie odbyło się coroczne spotkanie członków DynamicsPact – największego aliansu firm wdrażających systemy ERP Microsoft Dynamics. Konferencja była okazją do omówienia planów i wewnętrznych spraw związanych z DynamicsPact’em. Przedstawiono również obecną sytuację i dokonano oceny możliwych działań. Udział w spotkaniu zapewnił uczestnikom cenną wiedzę oraz motywację do podejmowania dalszych wyzwań systemowych.

Miło nam poinformować, że w trakcie tego wydarzenia, jeden z członków naszego zarządu – Paweł Gabryelczyk został wybrany do nowego Komitetu Zarządzającego DynamicsPact! Jest to wielki sukces, ponieważ do tego grona zaliczyć można tylko cztery osoby z całego świata. Dodatkowo, Paweł Gabryelczyk jest pierwszym przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej we władzach DynamicsPact.

DynamicsPact to największy na świecie zespół oferujący rozwiązania z rodziny Microsoft Dynamics. Został utworzony w celu rozwoju globalnej sieci ekspertów systemu MS Dynamics AX, współpracujących ze sobą w realizowaniu wysokiej jakości projektów. Odpowiada za ponad 12% wszystkich wdrożeń Dynamics 365 Finance and Operations wykonanych na całym świecie, a oto pełen skład Komitetu Zarządzającego:

 •            Hasses Bergman, Scales (Dania),

•             Ian Herlevsen, Prodware (Francja),

•             Rob Hawley, SIS Global (RPA),

•             Paweł Gabryelczyk, Integris (Polska).  

 

 

 

 

Wiosenna aktualizacja Dynamics 365 for Finance and Operations.

Co nowego w Dynamics 365 for Finance and Operations?

Już w kwietniu Microsoft wypuści na rynek Aktualizację do Dynamics 365 for Finance and Operations, jedną z dwóch głównych wydań publikowanych w ciągu roku. O nadchodzących zmianach można przeczytać na stronie Microsoft Docs.

D365 umożliwia firmom szybkie dostosowywanie się do zmieniających się wymogów rynkowych oraz napędza szybki rozwój firmy. W kwietniowym wydaniu – Release Notes, najważniejszą zmianą wydaje się być wprowadzenie „Jednej Wersji” oprogramowania (wersja 10), która łączy wszystkich użytkowników. Oznacza to zmiany w zakresie wsparcia i pozwala społeczności pozostawać w regularnym trybie aktualizacji. Główne możliwości wprowadzone w tej wersji będą dostępne dla klientów w regularnym trybie miesięcznym i będą one spersonalizowane, co umożliwi klientom możliwość decydowania, czy chcą (opt-in) skorzystać z danej funkcjonalności, w zależności od tego co dana aktualność przewiduje, oraz wdrożenie ich we własnym tempie. Czynnikiem napędzającym nowe funkcjonalności jest zwiększenie wydajności oraz opłacalności – zwrot inwestycji wdrożenia. Ta wersja koncentruje się również na rozwiązaniach z zakresu „user experience” czyli zadowolenia użytkownika systemu z rozwiązania. Udoskonalenia te zostały opracowane na podstawie badań NPS ( Czyli Net Promoter Score – narzędzie oceny lojalności klientów danej firmy. Jest alternatywną metodą oceny dla tradycyjnych badań satysfakcji klientów. Zakłada się, że wartość NPS jest skorelowana ze wzrostem przychodów, a po raz pierwszy została opisana w Harvard Business Review w 2003r. pt. „One Number You Need To Grow”). Docelowe obszary tych udoskonaleń obejmują: wydajność, zgodność, automatyzację oraz obsługę techniczną usługi.

Źródła:

1. Microsoft Docs

2. Wikipedia

3. Harvard Business Review

Nowe wdrożenie D365 w “chmurze”

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy kolejne wdrożenie systemu Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations. Klientem jest nowoczesna polska firma produkcyjna posiadająca spółkę handlową w Niemczech. Głównym celem wdrożenia jest maksymalna automatyzacja procesów, w szczególności w obszarze planowania i harmonogramowania produkcji oraz procesów międzyfirmowych. Wdrożenie ma być skoncentrowane na jak najszybszym uruchomieniu Systemu i uzyskaniu zakładanej wartości dodanej, w związku z tym wybrano formułę pracy SaaS (“w chmurze”) oraz zwinną metodykę wdrożenia.