Jedno z najważniejszych wydarzeń w całym kalendarzu firmy Microsoft – konferencja Microsoft Ignite już ruszyła. Coroczne spotkanie liderów biznesu rozpoczęło się 24 września w Orlando na Florydzie.
Podczas tegorocznej konferencji Ignite, Microsoft zaprezentował gamę produktów i nowych technologii, które w niedługim czasie trafią do szerszej publiczności, w programie między innymi interaktywne warsztaty, panele dyskusyjne oraz wiele nowinek technologicznych ze świata Microsoftu.
Aktualne zagadnienia które zostały poruszone na konferencji to m.in.: sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa (Azure), wirtualna rzeczywistość (AR) oraz rozwiązania dla biznesu i nowości dla deweloperów oprogramowania Microsoft Dynamics 365 i nie tylko.
Nas szczególnie zaciekawił temat rozszerzonej rzeczywistości AR oraz mieszanej rzeczywistości z udziałem Microsoft Holo Lens.

HoloLens to zupełnie nowa technologia i rozwiązanie. Organizacje które patrzą w przyszłość wykorzystują technologię transformacyjną, aby zmienić sposób prowadzenia działalności. Technologia transformacyjna to taka, która przeniesie twoją firmę o poziom wyżej. Microsoft HoloLens pozwala wykonywać czynności, które nie były możliwe w przeszłości. Usprawnia zarządzanie działaniami, ułatwia pracę i korzystnie wpływa na organizację pracy. Jest to przyszłość wielu organizacji i być może już niedługo HoloLens stanie się kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w firmie, podobnie jak laptopy i telefony komórkowe, które są częścią sprzętu używanego na co dzień przez pracowników. Jest to nowa technologia i jest naprawdę interesująca.

Ciekawe funkcje urządzenia Microsoft HoloLens:

  • Połączenia głosowe i wideo bez użycia rąk (handsfree)
  • Adnotacje w mieszanych rzeczywistościach: rysowanie + strzałki
  • Uwierzytelnianie Enterprise AAD i pojedyncze logowanie
  • Integracja OneDrive i udostępnianie obrazu – obsługuje formaty plików JPG, TIFF, PNG, BMP i nieanimowany GIF
  • Transmisje w technologii mieszanej rzeczywistości: użytkownicy HoloLens mogą udostępniać swój widok innej aplikacji, uruchamiając Pomoc zdalną w tle
  • Fotografowanie w trybie mieszanym: użytkownicy HoloLens mogą rejestrować różne zdjęcia rzeczywistości podczas rozmów
  • Dzielenie ekranu: Eksperci mogą wyświetlać ekran swojego komputera na widok użytkowników HoloLens
  • Wieloplatformowa funkcjonalność z Microsoft HoloLens i PC

Nowe funkcje w HoloLens to między innymi Research mode – dla firm które tworzą własne specjalistyczne aplikacje oraz nowe funkcje do zarządzania przedsiębiorstwami, takie jak wiele loginów dla tego samego urządzenia HoloLens, co ułatwia udostępnianie go w firmie. Za pomocą Media Transport Protocol możesz podłączyć swój HoloLens, skopiować i przetransportować pliki do i z urządzenia. Udoskonalone funkcje MDM ułatwiające konfigurowanie i zarządzanie urządzeniem. Możesz wyświetlać obiekty w 3d, a gdy na nie patrzysz i poruszasz się – są interaktywne. Możesz także tworzyć i wyświetlać własne wirtualne lokalizacje, pokoje, przestrzenie itp. Platforma Windows mixed reality cały czas rozwija się, abyśmy mogli spersonalizować swój rzeczywisty i mieszany świat.

Mieszana rzeczywistość (mixed reality) – fraza ostatnio coraz częściej używana przez firmę Microsoft, dla której także ogłoszona została następna aktualizacja, a dla HoloLens dostępne są nowe funkcje oraz dwie nowe aplikacje – Remote Assist oraz Microsoft Layout – w wersji preview, które już teraz testować mogą użytkownicy Dynamics 365 oraz Microsoft HoloLens. Są to tzw. Mixed reality apps – czyli aplikacje mieszanej rzeczywistości, które zamykają przestrzeń pomiędzy światem rzeczywistym a rzeczywistością rozszerzoną (AR).
Remote Assist – Zdalny ekspert może być umieszczony w dowolnym miejscu na świecie w ciągu minuty, łącząc się poprzez Microsoft Teams, gdzie można zezwolić inspektorom na zdalną inspekcję obiektów w czasie rzeczywistym. Do obiektów na całym świecie, a nawet odległych miejsc, do których nie zawsze można się dostać.